هفته های بارداری

هفته سی و پنجم بارداری

هفته به هفته بارداری در کنار مادران باردار عزیز

قد فرزندتان در این هفته حدوداً ۴۷ سانتی‌متر است و وزنش به حدود ۲۵۰۰ گرم می‌رسد. احتمال دارد در این هفته تا ۴۵۰ گرم وزن به دست بیاورد. هفته سی و پنجم بارداری

تشکیل چربی خصوصاً در شانه‌ها افزایش یافته است. جنین شما به بزرگ شدن خود ادامه می‌دهد، البته ظاهر او تغییری نمی‌کند و فقط وزنش در حال افزایش است.

او دیگر حرکات راحتی درون رحم کوچک شما ندارد و در حال آماده شدن برای ترک آن مکان تنگ و تاریک است. کلیه‌های او به طور کامل تشکیل شده و کبدش وظیفه‌ی تصفیه‌ی مایع آمنیون (مایع اطراف جنین) را آغاز کرده است.

مغز جنین هم‌چنان به رشد خود ادامه می‌دهد و تکامل نورون‌ها و اتصالات آن‌ها کامل می‌شود. لازم به ذکر است مصرف امگا۳ در تقویت این روند بسیار مؤثر است. هم‌چنان استخوان جمجمه او نرم باقی مانده تا در حین زایمان، جنین به راحتی بتواند از کانال زایمان عبور کند.

عضلات کوچک جنین شما در حال قوی شدن می‌باشد.

احتمال به دنیا آمدن او از این هفته به بعد افزایش می‌یابد. فرزندتان برای اولین تغذیه‌ی بعد از زایمان آماده می‌شود و حرکات مربوط به مکیدن را تمرین می‌کند و هم‌چنین حرکت به سمت لگن جهت زایمان طبیعی را شروع کرده است.

جنین شما کاملاً به نوزاد تازه متولد شده شباهت دارد و تا زمان تولد کمی فقط سنگین‌تر خواهد شد. او هم‌اکنون ۱۵ درصد چربی در بدنش دارد، اما تا زمان تولد تقریباً ۳۰ درصد چربی خواهد داشت. هفته سی و پنجم بارداری

آن‌ چه برای شما رخ می‌ دهد:

در این هفته رحم شما ۱۵ سانتی‌متر بالاتر از ناف قابل لمس است. همان‌طور که قبلاً بیان شد به دلیل قرار گرفتن سر فرزندتان در لگن، شما احساس می‌کنید جنین‌تان در حال سقوط است.

قسمت فوقانی رحم در زیر دنده‌ها جای گرفته و به سایر اندام‌های درون شکم فشار وارد می‌نماید و دچار عوارضی هم‌چون تکرر ادرار یا سوزش معده شده و نفس کشیدن و راه رفتن شما دچار مشکلاتی می‌شود.

به طور معمول از ابتدای بارداری تاکنون احتمالاً ۸ تا ۱۳ کیلوگرم افزایش وزن داشته‌اید. شما باید به شمارش حرکات فرزندتان ادامه دهید تا از سلامت او مطمئن شوید.

احتمال دارد از ماه پنجم بارداری به بعد ترشح آغوز را از سینه مشاهده کرده باشید. آغوز مایع بی‌رنگ یا زردرنگی است که حاوی مقدار بسیار زیادی پادتن بوده و خصوصاً در چند روز اول پس از تولد برای فرزندتان بسیار مفید است.

پس از اتمام ترشح آغوز شیر اول ترشح خواهد شد که سفید و کرم رنگ می باشد و در اثر رفلکس مکیدن جنین پیام‌هایی به مغز می‌فرستد و باعث ترشح پرولاکتین می‌شود که برای تحریک و فعال شدن غدد تولید شیر لازم است.

اگر احساس کوتاهی نفس می‌کنید باید بدانید که طبیعی است، زیرا رحم به دنده‌ها فشار می‌آورد و باعث سختی تنفس شما می‌شود.

در هفته‌های آخر فرزندتان به درون لگن سقوط می‌کند. این حرکت خالی شدن سر دل نام داشته و باعث کاهش فشار وارده به دیافراگم می‌شود.

احساس تنگی نفس شما رفع می‌شود اما به مثانه فشار می‌آید که نتیجه‌ی آن تکرر ادرار خواهد بود. گاهی اوقات در بین هفته‌های ۳۵ تا ۳۷ کشت ترشحات واژن یا مقعد برای تشخیص باکتری استرپتوکوک گروه ب انجام می‌شود.

نگران نباشید وسیله‌ای که با آن نمونه‌گیری می‌کنند سوآب پنبه‌ای می‌باشد و صدمه‌ای به شما نمی‌زند. استرپتوکوک گروه ب در بزرگ‌سالان بی‌خطر است، اما اگر درحین زایمان این باکتری را به جنین خود انتقال دهید می‌تواند باعث مشکلات جدی از جمله پنومونی، مننژیت یا عفونت خونی شود. هفته سی و پنجم بارداری

از آنجایی که ۱۰ تا ۳۰ درصد زنان این باکتری را دارند اما بی‌اطلاع می باشند، لزوم انجام تست غربالگری مشخص می‌شود. اگر شما آلوده به این باکتری باشید در طول زایمان آنتی بیوتیک وریدی دریافت خواهید کرد که ریسک ابتلای فرزندتان را بسیار کاهش می‌دهد.

شما ممکن است متعجب شوید اگر قبل از روز مقرر درد و انقباضات شما شروع شود، بهتر است بدانید که تنها ۵ درصد جنین‌ها در روز واقعی پیش‌بینی شده برای زایمان به دنیا می‌آیند.

فعالیت‌ های هفته‌ سی و پنجم:

بهتر است در این هفته به آرایشگر خود مراجعه کرده و موهای خود را تا حدی کوتاه کنید که زمان زیادی برای حالت دادن و نظافت آن‌ها نیاز نباشد، زیرا پس از زایمان زمان کافی برای رسیدگی به موها و شستشوی آن‌ها نخواهید داشت.

اگر تمایل داشتید می‌توانید موهایتان را رنگ کنید. کالج زنان و مامایی آمریکا توصیه می‌کند مادران باردار زمانی را برای شمارش حرکات جنین‌شان اختصاص دهند. در هنگام شمارش حرکات به نکته‌های زیر دقت کنید:

به طور معمول شما باید ۱۰ حرکت در طی دو ساعت احساس کنید؛

تعداد حرکات را در دفترچه یادداشت یا چارت شمارش حرکات ثبت کنید؛

اگر در این دو ساعت ۱۰ حرکت را حس نکردید، مجدداً امتحان کنید و زمان بیشتری وقت بگذارید زیرا امکان دارد جنین‌نتان خواب باشد؛

اگر پس از دو ساعت تعداد حرکات بسیار کم بود حتماً با پزشک خود تماس بگیرید؛

هم‌چنین اگر تعداد حرکات در طی چند روز کاهش یافت باید با پزشک خود تماس بگیرید.

نگران نباشید:

اگر شما هم‌چون بسیاری از مادران دیگر نگران این قضیه هستید که ممکن است نتوانید فرزند دوم را به اندازه‌ی فرزند اولتان دوست داشته باشید، باید بدانید که این شمایید که باید تلاش کنید تا عشق و علاقه‌ی خود را بین هر دو فرزندتان تقسیم کنید.

مطمئن باشید فرزندتان پس از به دنیا آمدن مانند فرزند اول‌تان کارهای شیرینی انجام می‌دهد و عشق شما را نسبت به خود برمی‌انگیزد. احتمال دارد شما دچار بی‌اختیاری استرسی ادرار شوید که به صورت عدم کنترل ادرار در هنگام عطسه، سرفه و یا خنده می‌باشد.

نگران نباشید و برای جلوگیری از پیشرفت این مشکل بهتر است «ورزش کگل» را انجام دهید که به این صورت است که ۱۰ ثانیه عضلات کف لگن را منقبض می‌کنید و ۱۰ ثانیه استراحت می‌دهید و مجدداً این کار تکرار می‌شود، سعی کنید در روز چند بار این ورزش را انجام دهید. هفته سی و پنجم بارداری

بایدها:

شما باید بیشتر از قبل به علایم خطر در بارداری توجه کنید و در موارد زیر سریعاً به بیمارستان مراجعه کنید:

خارج شدن غیرارادی آب که می‌تواند نشانه‌ای از پاره شدن کیسه‌ی آب باشد؛

کاهش حرکات جنین و یا ناآرامی او؛

درد قفسه‌ی سینه و مشکلات تنفسی ناگهانی و شدید.

توجه داشته باشید که در ماه آخر دریافت کلسیم، پروتئین، آهن و اسید فولیک نسبت به هر ماه دیگری ضروری‌تر بوده و در صورتی که پزشک یا ماما صلاح بداند با تجویز مکمل نیاز شما را برطرف می‌کند. هفته سی و پنجم بارداری

همان‌ طور که می‌دانید با مصرف مکمل کلسیم احتمال یبوست بالا می‌رود و از آن‌جایی که مصرف کلسیم در سه‌ ماهه‌ سوم باید در بالاترین حد قرار داشته باشد توصیه می‌شود با انجام ورزش، فعالیت منظم و مصرف کافی میوه، سبزیجات و منابع فیبر از یبوست جلوگیری کنید.

باید بدانید که احتمال پوسیدگی دندان در ماه آخر بارداری بسیار شایع است، بنابراین باید بیش از پیش به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید. در بیشتر مواقع کیسه‌ی آب بعد از هفته ۳۴  پاره می‌شود اما قبل از آن هم می‌تواند رخ دهد.

از علل پارگی ناگهانی کیسه‌ آب می‌توان موارد زیر را نام برد:

عفونت به ویژه عفونت دستگاه تناسلی؛

ضربه خوردن و زمین خوردگی؛

ناهنجاری‌های رحمی؛

کوچک بودن طول دهانه‌ی رحم و باز شدن ناگهانی آن.

تنها چند هفته پس از تولد فرزندتان، شما نیاز به متخصص اطفال خواهید داشت. برای پیدا کردن متخصص اطفال خوب در منطقه‌ی زندگی خود می‌توانید با پزشک، ماما، اقوام و دوستان خود مشورت کنید. هفته سی و پنجم بارداری

به خاطر داشته باشید هر قدر که فرزندتان درون رحم بماند، پس از تولد زندگی بهتری را تجربه خواهد کرد، فرزندی که کاملاً رسیده به دنیا می‌آید خواب و تغذیه‌ی بهتری دارد.

نبایدها:

از این هفته سعی کنید فعالیت جنسی خود را کاهش دهید و توجه داشته باشید که تا ۶ هفته پس از زایمان طبیعی نباید فعالیت جنسی داشته باشید.

پیشنهاد ما برای شما:

برای جلوگیری از افسردگی پس از زایمان بهتر است یوگا تمرین کنید و در صورتی که افسردگی شدیدی داشتید با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا ایشان داروهای ضدافسردگی مجاز در بارداری را برای شما تجویز می‌کنند.

سعی کنید همیشه شاد باشید و حتی در بیمارستان و هنگام زایمان خوشرویی خود را حفظ کنید. پیشنهاد می‌شود در هنگام خرید سیسمونی بیش از نیاز خرید نکنید، زیرا هم صرفه‌ی اقتصادی دارد و هم سایز فرزندتان خیلی سریع تغییر می‌کند و لباس‌های نو بدون استفاده خواهند ماند.

مواردی که باید تهیه شود شامل این موارد است:

۴ تا ۶ عدد لباس زیرپوش که بین پاها بسته می‌شوند؛

۴ تا ۶ عدد لباس برای خوابیدن؛

۴ تا ۶ عدد شلوار و پیراهن راحتی؛

یک یا دو عدد پتوی خواب؛ هفته سی و پنجم بارداری

چند عدد پلیور و یکی دو تا کلاه؛

سه جفت جوراب؛

و در صورت وضع حمل در زمستان، چند لباس گرم زمستانی.

برای کاهش خستگی می‌توانید زمان ورزش خود را کمتر کنید، مثلاً سه روز در هفته  و هر بار ۱۵ دقیقه ورزش سبک کافی است. البته حتماً به مقدار کافی آب بنوشید. در ضمن پس از زایمان خودتان به استقبال فرزند بزرگ‌تر بروید و او را در آغوش بگیرید.

دولا کیست؟

«دولا» نام دیگر ماما است که در حین زایمان با آموزش‌های حرفه‌ای شما را همراهی می‌کند، تکنیک‌های تنفس و آرام‌بخش و هم‌چنین بهترین پوزیشن در هنگام شروع انقباضات را به شما آموزش می‌دهد.

تکنیک‌ های کاهش درد را در حین زایمان به شما آموزش داده و به انتخاب یکی از آن روش‌ها با توجه به شرایط شما کمک می‌کند.

اما مهم‌ترین نقش آن احتمالاً فراهم کردن آرامش روانی و کاهش استرس در حین زایمان است. برای انتخاب یک دولا از پزشک یا مامای خود کمک بگیرید.

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
question