بیماری ها در بارداری

هپاتیت B در زنان باردار

بسیاری از خانم های مبتلاء به بیماری هپاتیت B فاقد علائم بالینی هستند و حتی خود نیز از اینکه ناقل این بیماری هستند اطلاع ندارند. در صورتی که تست HBV برای مادر باردار منفی باشد و واکسن هپاتیت B را تزریق نکرده باشد، مادر در معرض خطر بالا برای ابتلا به بیماری HBV است و پزشک توصیخ می کند مادر باردار واکسینه شود. هپاتیت B در زنان باردار

تزریق واکسن هپاتیت B برای خانم های باردار بی خطر است و هیچ تاثیری بر جنین در حال رشد ندارد.

در صورتی که خانم باردار HBV مثبت باشد پزشک در ابتدا آزمایش خون دقیق تر برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرایط بیمار و عملکرد کبد درخواست می کند.

همچنین، تزریق واکسن ایمونوگلوبولین هپاتیت B را توصیه می کند. چراکه، این آنتی بادی از بروز علایم شدید اجتناب می کند. از طرفی چون این ویروس بر کبد تاثیر می گذارد، باید در دوران بارداری به طور کامل از مصرف الکل اجتناب کرد.

خانم باردار در صورت ناقل بودن این ویروس، حتما باید موضوع را با پزشک معالج خود درمیان بگذارد تا با درمان نوزاد بلافاصله بعد از زایمان مانع از آلوده شدن نوزاد شود. همچنین باید تحت مراقبت و پیگیری های بیشتر، توسط متخصص مربوطه قرار گیرد.

از جمله بررسی هایی که توسط پزشک معالج صورت می گیرد بررسی دوره ای عملکرد کبد است. همچنین، برای پی بردن به ناقل بودن همسر و سایر اعضاء خانواده، این افراد نیز باید آزمایش مورد نظر را انجام دهند. در صورت اثبات عدم ناقل بودن آن ها، باید سریع واکسینه شوند. هپاتیت B در زنان باردار

بلافاصله پس از تولد نوزاد، تیم پزشکی تزریق واکسن حاوی آنتی بادی هپاتیت B را به نوزاد انجام می دهند چراکه باید در کمترین زمان، او را از ابتلاء به این عفونت محافظت کنند.

اولین تزریق واکسن هپاتیت B در ۱۲ ساعت اول تولد انجام می شود و دوز دوم و سوم  تحت نظر پزشک مورد نظر صورت می گیرد.

هر سه تزریق این واکسن برای ایمن شدن مادام العمر نوزاد ضروری است، و طبق توصیه مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری باید همه نوزادان واکسن را تزریق کنند.

در حدود ۹۰ درصد نوزادان، واکسیناسیون برای پیشگیری از عفونت هپاتیت B موثر است. بعد از زایمان نیز مادر باید تحت نظر پزشک معالج قرار گیرید، چرا که ناقل مزمن در معرض خطر بیماری های کبدی شدید قرار دارد.

در صورتی که مادر ناقل HBV باشد و برای این بیماری واکسینه نشده باشد، احتمال  انتقال ویروس به نوزاد او در بدو تولد، در صورت عدم دریافت آنتی بادی طی ۱۲ ساعت اول تولد، حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد است. (خطر انتقال هپاتیت B در سه ماهه سوم بارداری ۸۰ تا ۹۰ درصد است). هپاتیت B در زنان باردار

معمولا نوزادان آلوده به HBV فاقد علائم بالینی هستند و نسبت به بزرگسالان (۹۰ درصد به جای ۵ تا ۱۰ درصد ) احتمال بسیار بیشتری وجود دارد که به ناقل مزمن تبدیل شوند.

افراد مزمن، در کل زندگی خود ناقل ویروس هستند و در معرض خطر بالاتر برای ابتلاء به بیماری یا سرطان کبدی و در نهایت مرگ قرار دارند. هیچ درمانی برای هپاتیت B وجود ندارد، اگر چه برخی از داروها در کنترل بیماری کبد در حدود ۴۰ درصد از افراد آلوده موثرند.

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
question