عارضه های بارداری

درمان سقط مکرر

درمان بیماران با سابقه سقط مکرر به علت ایجاد کننده این نوع از سقط بستگی دارد. در برخی از بیماران علت دقیقی برای سقط مکرر یافت نشده و بنابراین درمان خاصی نیز صورت نمی گیرد. اما بدون مداخله به طور کلی شانس موفقیت در بارداری های بعدی بیش از ۵۰ درصد است.

به طور کلی نظارت دقیق زنان با سابقه سقط مکرر طی بارداری اهمیت ویژه ای دارد اما حتی با درمان صحیح نیز احتمال سقط در هر بارداری وجود دارد.

گزینه های درمانی شامل:

– افرادی که دارای مشکل کروموزومی هستند اغلب به مشاور ژنتیک ارجاع داده می شوند. برای بررسی بیشتر مشکلات کروموزومی در بارداری، برداشت نمونه پرزهای جفتی یا آمنیوسنتز نیز انجام می شود.

ممکن است در برخی موارد لقاح آزمایشگاهی (IVF) با تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD) برای تشخیص موارد ناهنجاری انجام شود. درمان سقط مکرر

در این روش به مدت چند روز دارویی به زن تزریق می شود که منجر به رشد چندین تخمک می شود. این تخمک ها تحت یک عمل جراحی بسیار کوچک از درون تخمدان برداشته شده و به درون هر تخمک یک اسپرم تزریق شده و فرصت رشد رویان داده می شود.

یک سلول رویان از طریق نمونه برداری برداشته شده و تحت بررسی ژنتیک قرار گرفته می شود تا از انتقال سلول تخم مشکل دار جلوگیری کند.

– در سندرم آنتی فسفولیپید، داروهای ضد انعقاد خون، مانند «هپارین» تجویز می شود که شانس تولد نوزاد زنده را افزایش می دهد، اما تجویز آسپرین در بهبود روند درمان اهمیتی ندارد.

– در برخی از مطالعات، استفاده از «متفورمین» در دوران بارداری با کاهش احتمال سقط جنین در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک همراه بود.

– پروژسترون درمانی، در زنان با سابقه سقط مکرر در برخی مطالعات تاثیر مفیدی داشته است.

– سرکلاژ (دوختن) دهانه رحم در موارد شک به نارسایی دهانه رحم برای نگهداری محصولات حاملگی معمولا در سقط های سه ماه دوم استفاده می شود. سرکلاژ با خطر تحریک انقباضات رحمی همراه است. تاثیرمفید سرکلاژ در دهانه رحم کوتاه تر از ۲۵ میلی متر افزایش پیدا می کند.

– اگر زن مبتلا به ناهنجاری ساختاری رحمی باشد، بر اساس نوع ناهنجاری عمل جراحی صورت می گیرد.

– در موارد مشکلات تیروئیدی یا دیابت نیز داروهای خاص تجویز شده و فرد درمان می شود. درمان سقط مکرر

با افزایش تعداد سقط مکرر، پیامد بارداری در بارداری های بعدی بدتر می شود و فرد از نظر روحی و جسمی تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین پیگیری و درمان به موقع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا