بیماری ها در بارداری

تاثیر کرونا بر بارداری

آنفولانزا یکی از بیماری هایی است که از دیرباز باعث ایجاد نگرانی و بروز مشکلاتی در زنان باردار بوده و طی سال های اخیر در پی شیوع انواع پر خطر ویروس های ایجاد کننده آنفولانزا، انجام واکسیناسیون برای خانم هایی که در هر سنی از بارداری هستند، اجباری شده است زیرا ابتلا به این بیماری ممکن است سلامتی جنین را تحت تاثیر قرار دهد. تاثیر کرونا بر بارداری

ویروس کرونا یا covid-19، ویروس جدیدی از خانواده ویروس های ایجاد کننده آنفولانزا می باشد و در نتیجه هنوز واکسنی برای آن وجود ندارد و همچنین نحوه انتقال، دوره کمون و ماندگاری این ویروس متفاوت از سایر ویروس های هم خانواده می باشد و باید به درستی در جهت پیشگیری از ابتلا به آن اقدام کرد.

اینکه آیا زنان باردار نسبت به سایر افراد در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این ویروس یا ابتلا به انواع شدید تر بیماری هستند هنوز کاملا مشخص نیست اما به دلیل تغییراتی که در شرایط جسمی و سیستم ایمنی زنان باردار به وجود می آید، همانطور که در مورد سایر ویروس های خطرناک آنفولانزا مثل SARS و MERS دیده شده است، ممکن است نسبت به جمعیت عمومی نوع شدید تری از بیماری در زنان باردار دیده شود. تاثیر کرونا بر بارداری

همچنین تب بالا در سه ماهه اول بارداری ممکن است خطر ساز باشد و در مورد سایر آنفولانزا ها مرده زایی، سقط و زایمان زودرس دیده شده است، اما نکته دلگرم کننده در مورد این ویروس این است میزان کشندگی آن نسبت به سایر ویروس هایی که به طور مشابه انتشار جهانی پیدا کردند بسیار کم و در حد ۲% (نسبت به ۳۰%-۵۰% در بعضی انواع) بوده و پیشگیری از ابتلا به این ویروس بسیار ساده است.

روش های های پیشگیری از کرونا

یکی از اصلی ترین روش های پیشگیری از کرونا استفاده از ماسک می باشد که البته برای افراد سالم فایده ای ندارد و تنها برای جلوگیری از انتشار قطرات تنفسی حاوی ویروس از دهان و بینی فرد مبتلا در هوا می باشد. برای مثال در مکان هایی مانند مترو که فاصله افراد از هم کم می باشد و احتمال قرار گرفتن در معرض قطرات تنفسی حاصل از عطسه و سرفه، زیاد می باشد استفاده از ماسک توصیه می گردد. لازم به ذکر است که از ماسک فقط برای یک بار و تا زمانی که مرطوب نشده می توان استفاده کرد.

همچنین عدم تردد در اماکن شلوغ و دربسته مانند سینما، رستوران، مترو، تجمعات و … که تهویه خوبی ندارند نیز در پیشگیری از ابتلا به این ویروس بسیار مهم و مؤثر می باشد. تاثیر کرونا بر بارداری

از آن جایی که ماندگاری این ویروس حتی به چند روز میرسد بنابراین امکان انتقال از آن از سطوح آلوده، اسکناس، تلفن و هر وسیله دیگری که ممکن است آلوده به ویروس شده باشد وجود دارد. پس بهترین و ساده ترین راه پیشگیری از کرونا شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون می باشد.

همچنین توصیه می شود از دست زدن به صورت، بینی و چشم ها بپرهیزید، زیرا حتی در صورت شست و شوی مداوم دست ها ممکن است در اثر تماس با سطوح آلوده باعث انتقال ویروس به بدن خود شوید.

آیا زنان باردار می توانند ویروس را به جنین در طول بارداری یا حین زایمان منتقل کنند؟

در مطالعات محدودی که در دسترس است تا کنون موردی از ابتلای جنین، مایع آمنیوتیک درون رحم یا نوزاد در مادران باردار مبتلا به ویروس Covid-19 دیده نشده است.

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا