عارضه های بارداری

دندان درد در بارداری

به هم خوردن تعادل هورمونی در زمان بارداری، ممکن است باعث ایجاد دندان درد در این دوران گردد. علاوه بر این افزایش سطح استروژن و پروژسترون هم می تواند زنان باردار را در برابر عفونت و پوسیدگی دندان حساس کند.

دندان درد همچنین ممکن است به دلیل بیماری های لثه، دندان عقل، التهاب لثه ها، پوسیدگی دندان و کمبود کلسیم (به دلیل نیاز جنین به کلسیم) در بدن بروز پیدا کند.

درمان دندان درد در بارداری

درمان دندان درد در این دوران بسیار ضروری است، زیرا اگر توجهی به درمان به موقع آن نشود، این درد ممکن است منجر به ایجاد بیماری های لثه و در موارد شدیدتر ایجاد تاثیرات منفی بر روی جنین گردد.

از سوی دیگر درمان دندان درد، به علت منع استفاده از اشعه ایکس جهت عکس برداری و نیز مصرف بعضی از داروها، دارای چالش هایی می باشد.

بسیاری از زنان درباره مصرف مسکن ها و داروهای تجویزی در دوران بارداری بسیار محتاط عمل می کنند، زیرا این داروها ممکن است باعث ایجاد آسیب هایی در جنین گردند. هر چند درمان های پیشرفته پزشکی امروزه برای جنین بسیار ایمن هستند.

بهترین اقدام برای درمان دندان درد در هر زمانی از حاملگی، مراجعه به دندانپزشک است. اما درکنار مراجعه به دندانپزشک و دریافت انواع مسکن ها، چندین روش درمان خانگی، طبیعی و بدون عوارض جانبی برای آرام شدن موقتی درد وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید. این روش ها عبارتند از:

– استفاده از میخک برای دندان درد در بارداری:

یکی از موثرین تسکین دهنده های دندان درد برای زنان باردار استفاده از میخک یا روغن میخک است. می توانید میخک را بجوید یا پنبه ای را آغشته به روغن میخک کرده و بر روی دندان بگذارید. خواص ضد میکروبی میخک می تواند فورا درد را آرام کند.

– استفاده از کمپرس گرم برای دندان درد در بارداری:

یک پارچه را در آب گرم خیس کنید و آن را خارج از دهان بر روی گونه و در محلی که درد احساس می کنید بگذارید. این روش باعث تسکین و کاهش موقتی درد می شود.

– استفاده از کمپرس یخ برای درمان دندان درد در بارداری:

یکی از ایمن ترین و موثرین درمان های دندان درد برای زنان باردار، استفاده از کمپرس سرد بر روی محل درد است. می توانید یک پارچه را درون آب یخ خیس کنید و یا کیسه یخ را در خارج از دهان و بر روی محل درد بگذارید. این روش با بی حس کردن اعصاب آن ناحیه باعث کاهش درد می شود. دندان درد در بارداری

– استفاده از پیاز برای دندان درد در بارداری:

جویدن مقداری پیاز خام به مدت ۳ دقیقه می تواند درد دندان را کاهش دهد. در صورتی که دندان درد تا حدی است که مانع جویدن می شود، می توانید مقداری پیاز خام را بر روی دندانی که درد می کند قرار دهید.

– استفاده از سیر برای دندان درد در بارداری:

سیر یک درمان قدیمی برای تسکین دندان درد به شمار می رود. در دوران بارداری می توانید سیر را بجوید یا سیر له شده را بر روی دندان بگذارید. سیر حاوی آنتی بیوتیک و آلیسین است که باعث از بین بردن باکتری ها می شود. وقتی تعداد باکتری ها کاهش پیدا کند، درد دندان هم کمتر می شود. سیر درمانی یکی از روش های تسکین درد فوری به شمار میرود.

– استفاده از برگ های اسفناج برای دندان درد در بارداری:

برگ های اسفناج خام را بجوید یا بصورت له شده به طور مستقیم روی محل درد بگذارید.

– اجتناب از مصرف غذاهای شیرین:

در صورت داشتن دندان درد، باید از خوردن شیرینی و غذاهای حاوی شکر خودداری کنید، به این دلیل که این مواد منجر به افزایش پلاک دندانی و بیشتر شدن درد دندان می گردند.

– شستشوی دندان با آب گرم:

آسان ترین روش درمان دندان درد، شستن دندان ها با آب گرم است. می توانید مقدار بسیار کمی نمک را به آب ولرم اضافه کرده و دندان ها را شستشو دهید. شستن دندان علاوه بر تسکین درد باعث حذف ذرات غذایی باقی مانده بین دندان می شود.

علت دندان درد در بارداری

عوامل مختلفی ممکن است علت دندان درد در بارداری باشند. این عوامل عبارتند از:

 • تهوع و صبحگاهی به دلیل ورود اسید معده به دهان، ممکن است یک علت دندان درد و پوسیدگی دندان باشد.
 • عدم تعادل هورمونی نیز ممکن است دیگر علت دندان درد در بارداری باشد، زیرا با به هم خوردن تعادل هورمون های زنانه در این دوران احتمال ابتلا به التهاب لثه و بیماری های مختلف دندان و لثه نیز افزایش می‎یابد.
 • همچنین در دوران بارداری، منابع کلسیم بدن بدلیل تأمین کلسیم مورد نیاز جنین کاهش می یابد و در صورت عدم دریافت کلسیم کافی، مینای دندان تحلیل رفته و باعث ایجاد دندان درد می گردد.
 • تغییراتی که در دوران بارداری در رژیم غذایی مادر باردار ایجاد می گردد نیز ممکن است علت دندان درد در بارداری باشد. بهتر است جهت جلوگیری از مشکلات دندانی در این دوران، از مصرف بیش از حد فراورده ‌های لبنی یا قندی پرهیز کنید.
 • در دوران بارداری به دلیل حساس شدن دندان ها و لثه، ممکن است مسواک زدن مشکل باشد که این امر خود می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای دندان ها‌ گردد.

کشیدن دندان در بارداری

بیشتر دندانپزشکان از کشیدن دندان در بارداری خودداری می کنند زیرا این کار در دوران حاملگی نیازمند توجه و مراقبت خاص به منظور پیشگیری از ایجاد هر گونه آسیب به جنین می باشد.

با این حال کشیدن دندان در بارداری در بعصی مواقع مانند ایجاد پوسیدگی شدید و غیر قابل درمان و یا بروز عفونت در حال گسترش، ضروری می باشد. دندان درد در بارداری

در ادامه به برخی از علائمی که نشان دهنده ضرورت کشیدن دندان در بارداری می باشند، اشاره می کنیم:

 • ایجاد تورم و التهاب لثه؛
 • خونریزی لثه؛
 • ایجاد مشکل در هنگام صحبت کردن؛
 • داشتن درد شدید در لثه و دندان ها؛
 • داشتن مشکل هنگام خوردن مواد غذایی؛
 • پوسیدگی شدید دندان ها.​

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
question