بارداری

زایمان طبیعی یا سزارین؟

در بعضی مواقع از ابتدای دوران بارداری و گاهی در ماه های پایانی آن یکی از مهمترین مسایلی که خانواده ها را درگیر می کند، نحوه زایمان خانم باردار است. زایمان طبیعی یا سزارین؟

اینکه زایمان طبیعی شرایط مناسب تری دارد یا سزارین؟ برای برتری هر کدام از این موارد هم دلایلی منطقی و گاهی هم غیر منطقی وجود دارد، اما در نهایت پزشک معالج است که توصیه هایی را به مادر می کند و اگر شرایط مناسب باشد، انتخاب نحوه زایمان را به عهده مادر می گذارد. 

لوئیس سیلورتن، مدیر مامایی در کالج سلطنتی ماماها (RCM) در بیانیه ای عقاید خود را در این رابطه اینطور بیان کرده است:

این واقعیت است که زایمان سزارین اثر خیلی کمی بر باروری مجددخانم ها دارد. آن دسته از خانم هایی که سزارین انجام می دهند، می توانند برای بارداری مجدد اطمینان داشته باشند. نتیجه اینکه سزارین در خانم های باردار، رابطه کمی با بارداری های مجدد و فواصل بین بارداری دارد.

دکتر محمود طاهر معتقد است سن مادر در اولین سزارین، در بارداری های مجدد و انجام سزارین تاثیر می گذارد. این بزرگترین مطالعه کوهورت در ارتباط با نوع زایمان و باروری می باشد که صورت گرفته است.

نتایج مطالعات نشان می دهد، سزارین سبب افزایش احتمال شکل گیری جفت سر راهی، پره اکلامپسی، اکلامپسی و همچنین افزایش فشار و قند خون در خانم های باردار می شود. زایمان طبیعی یا سزارین؟

همچنین، محققان دریافتند که زنانی که با انواع سزارین زایمان کرده اند، در مقایسه با کسانی که زایمان طبیعی داشته اند، شاهد کاهش شانس بارداری های مجدد بوده اند.

کاهش جزئی برای انجام سزارین برای نوزادان بریچ در میان خانم هایی که دوران بارداری سالمی داشته اند مشاهده شده است.

بنا به دلایل پزشکی کاهش در میزان باروری مجدد خانم ها که سزارین انجام داده اند نیز صورت می گیرد. اما محققان به این نتیجه رسیده اند که دلیل توجیه کننده ای برای  این امر وجود ندارد، و سزارین اثر کمی بر باروری های بعدی دارد.

لوئیس سیلورتن از RCM معتقد است:

با این که، سزارین عوارض کمی بر باروری های بعدی دارد اما  نمی توان سایر اثرات منفی سزارین را در نظر نگرفت و باید خانم ها از عواقب احتمالی سزارین آگاه باشند که در شرایط غیر ضروری از انجام سزارین اجتناب کنند.

شواهد زیادی وجود دارد که بیانگر پیامدهای منفی سزارین در خانم های باردار و نوزادان می باشد. چراکه، سزارین جراحی بزرگی است که می تواند منجر به بروز عوارض جدی برای مادر شود. زایمان طبیعی یا سزارین؟

در نتیجه، بهتر است تلاش ها برای کاهش انجام سزارین در مادرانی که اولین بارداری خود را تجربه می کنند صورت گیرد.

همچنین، در صورت امکان مادران برای زایمان طبیعی در بارداری بعدی تشویق شوند. یکی از راه های ترویج زایمان طبیعی و انجام کمتر سزارین، مراقبت مداوم خانم باردار توسط ماما می باشد.

RCM با استفاده از راهنمای NICE، خانم ها را برای مشاوره با متخصص زنان و زایمان و ماماها در مورد پیامدهای ناشی از سزارین به ویژه در شرایطی که خانم باردار برای زایمان طبیعی مشکلی ندارد تشویق می کند.

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا