علت ناباروری در مردان

علت ناباروری در مردان (کمبود ویتامین ها)

کمبود ترکیبات مورد نیاز بدن

کمبود عناصر ضروری در بدن می‌­تواند به‌نوبه‌ی خود در هریک از مراحل تولید اسپرم، تشکیل زیگوت (سلول تخم) و بارداری اختلال ایجاد نماید. علت ناباروری در مردان (کمبود ویتامین ها)

ویتامین C

ویتامین C به دلیل نقش آنتی‌اکسیدانی خود قادر به خنثی کردن رادیکال­‌‌های آزاد متلاشی‌کننده‌ی اسپرم می‌باشد. بنابراین کاهش میزان ویتامین C سبب تجمع رادیکال‌‌‌های آزاد در اسپرم، نقص در تقسیمات سلولی، مورفولوژی، عمر و حرکت اسپرم می­‌شود.

روی (Zn)

روی (زینک) از دیگر عناصر لازم در بدن می‌باشد که برای ساخته شدن غشای خارجی و دم اسپرم ضروری است. بدون حضور روی، اسپرم بالغ نمی‌­شود و قادر به حرکت در طول واژن و دهانه‌ی رحم برای رسیدن به تخمک نخواهد بود. سطوح کم روی سبب نقایص کروموزومی در اسپرم شده که حتی در صورت وقوع لقاح و لانه‌گزینی نیز، سقط رخ خواهد داد.

فولیک‌ اسید

مطالعات نشان ‌‌‌‌می‌دهد که مردانی با سطوح کم فولیک‌اسید (ویتامین B9)، شمارش اسپرم کمتری دارند. مصرف اسید‌فولیک باعث کاهش چشمگیر ناهنجاری‌‌‌های اسپرم می‌شود. علت ناباروری در مردان (کمبود ویتامین ها)

ویتامین D

ویتامین D برای تکوین طبیعی هسته‌ی اسپرم ضروری است و به حفظ کیفیت مایع منی و تعداد اسپرم‌ها کمک می‌کند.

ویتامین E

ویتامین E آنتی‌اکسیدانی قوی می باشد که تعداد، کیفیت و تحرک اسپرم‌ها را بهبود می‌بخشد. این ویتامین همچنین نقش مهمی‌‌ در حفظ سلامت غشای اسپرم دارد و اسپرم را در برابر آسیب رادیکال‌‌‌های آزاد حفظ می‌کند. مطالعات نشان ‌‌‌‌می‌دهد که مکمل‌‌‌های ویتامین E توانایی کلی اسپرم برای نفوذ به تخمک را افزایش ‌‌‌‌می‌دهد. نرخ موفقیت روش لقاح آزمایشگاهی (IVF) نیز در زوج‌‌‌هایی که مرد مکمل ویتامین E مصرف می‌کند بالاتر است.

روغن‌‌‌ های امگا‌‌‌ـ‌۳

اسید‌‌‌های چرب ضروری برای تولید اسپرم‌‌‌های سالم حیاتی هستند. این اسید‌‌‌های چرب غشا‌‌های اسپرم را تقویت می‌‌کنند و اسپرم را از استرس‌‌‌های اکسیداتیو حفظ می‌کنند. روغن‌‌‌های امگا‌ـ‌۳ خون‌رسانی به اندام‌‌‌های جنسی را تحریک می‌کنند و عملکرد جنسی را بهبود می‌بخشند. مصرف کم این اسید‌‌‌های چرب با کیفیت پایین اسپرم، اسپرم غیرطبیعی، تحرک کم و تعداد کم اسپرم مرتبط است. مصرف مکمل‌‌‌های روغن ماهی غنی از چربی‌‌‌های امگا‌ـ‌۳ این اختلال‌ها را در مردان بهبود می‌بخشد. علت ناباروری در مردان (کمبود ویتامین ها)

سلنیوم

این ماده‌ی معدنی کمیاب، سلول‌ها را از آسیب‌‌‌های اکسیداتیو دور نگه می‌دارد و برای عملکرد اسپرم و باروری مفید است. سلنیوم تشکیل اسپرم، کمیت، ساختار، کیفیت، تحرک و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد. اپیدیدیم‌ـ‌لوله‌ای که باعث انتقال اسپرم از بیضه‌ها به سمت آلت تناسلی می‌شود‌ـ‌نیز برای عملکرد صحیح به سلنیوم نیاز دارد.

کوآنزیم Q10

مطالعات محدود نشان ‌‌‌‌می‌دهد که کوآنزیم Q10 تعداد و تحرک اسپرم‌ها را بهبود می‌بخشد. کوآنزیم Q10 در مایع منی یافت می‌شود و اسپرم‌ها را از آسیب حفظ می‌کند و تحرک آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

اِل‌ـ‌آرژینین

اِل‌ـ‌آرژینین برای تولید، تشکیل و بلوغ اسپرم ضروری است. سر اسپرم‌ها حاوی مقادیر زیادی اِل‌ـ‌آرژینین می‌باشد. این ماده برای بهبود تعداد اسپرم، کیفیت و تحرک آن مفید است. البته مصرف این ماده زمانی که تعداد اولیه‌ی اسپرم به شدت کم است (کمتر از ۱۰ میلیون در هر میلی‌لیتر) مفید نخواهد بود. علت ناباروری در مردان (کمبود ویتامین ها)

اِل‌ـ‌کارنیتین

اِل‌ـ‌کارنیتین برای بلوغ و عملکرد صحیح اسپرم ضروری است. اِل‌ـ‌کارنیتین در اپیدیدیم ترشح می‌شود و ویژگی‌‌‌های آنتی‌اکسیدانی آن کمک به حفظ اسپرم در برابر آسیب‌های احتمالی می‌کند. مکمل‌‌‌های حاوی این ماده تعداد، کیفیت و تحرک اسپرم را بهبود می‌بخشند. هرچه میزان اِل‌ـ‌کارنیتین در اسپرم بیشتر باشد، تعداد اسپرم‌ها نیز بیشتر خواهد بود. کمبود این ماده باعث کاهش چشمگیر در تکوین، عملکرد و تحرک اسپرم می‌شود.

کلسیم

کلسیم نقش کلیدی در تضمین تحرک مناسب اسپرم ایفا می‌کند. بدون کلسیم کافی، اسپرم توانایی و انرژی لازم برای نفوذ به تخمک را از دست ‌‌‌‌می‌دهد.

ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگری نیز در باروری مردان نقش دارند مانند: ویتامینA ، ویتامین B6، ویتامین B12، مس، آهن، منیزیم و منگنز

این پایگاه اینترنتی امکان معرفی زوجین نابارور را به مراکز درمان ناباروری معتبر در سراسر کشور با شرایط بسیار مطلوب دارا می باشد که زوجین در صورت تمایل میتوانند با تماس با شماره ۰۳۴۳۲۴۷۲۲۸۸ جهت هماهنگی ارتباط برقرار نمایند.

نویسنده و مترجم: هنگامه کاظم‌ درویش

منابع: Medicalnewstodaystanford fertilityandgenetics nhs babycentre hopkinsmedicine medicalnewstoday mayoclin

لیتک خارجی لینک داخلی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا