علت ناباروری در مردان

علت ناباروری مردان (سبک زندگی نادرست)

سبک نادرست زندگی و عوامل محیطی خطرساز

همواره باید دانست که سبک زندگی تأثیر بالقوه‌­ای بر سلامت مردان دارد. عوامل متعددی می‌تواند این سلامتی را تهدید نموده و باعث بروز آسیب­‌‌های جدی در افراد از جمله ناباروری گردد. مهم‌ترین این عوامل عبارتند از: علت ناباروری مردان (سبک زندگی نادرست)

دخانیات

مصرف دخانیات به صورت بالقوه باعث کاهش باروری فرد مصرف‌کننده و همچنین شریک زندگی وی می­‌گردد. باید دانست مصرف دخانیات در مردان سبب اختلال در نعوظ، کاهش تعداد اسپرم­‌ها، تغییر در شکل اسپرم‌ها و کاهش موفقیت درمان­‌‌های احتمالی ناباروری می­‌گردد. نکته‌ی ‌قابل ذکر آن است که مصرف دخانیات در مردان سبب اختلال در تخمک‌گذاری همسر وی و همچنین اختلال در سلامت جنین (در صورتی که همسر مرد باردار باشد) می‌­گردد. علت ناباروری مردان (سبک زندگی نادرست)

مصرف نوشیدنی‌های الکلی

مصرف الکل در مردان سبب کاهش تعداد و تحرک اسپرم‌ها می‌­شود.

عدم تحرک و رژیم غذایی ناسالم

اضافه‌وزن ناشی از عدم تحرک و رژیم غذایی نامناسب ازجمله عوامل خطرساز در باروری بوده و دیده شده که این عارضه می‌­تواند بر میزان ترشح تستوسترون و هم‌چنین تعداد اسپرم‌ها نیز تأثیر بگذارد.

گرما و حرارت

نحقیقات نشان می‌دهد افرادی که زمان‌‌‌های طولانی را درمعرض گرما و حرارت سپری می‌­کنند، بیشتر به ناباروری مبتلا می‌گردند. گذراندن زمان طولانی در سونا یا حمام آب گرم، دمای بدن را بالا برده و در تولید اسپرم اختلال ایجاد می‌­نماید.

استرس و رادیکال‌‌‌های آزاد

برخی از مطالعات نشان ‌‌‌‌می‌دهند که میزان استرس و تنش، سطح تستوسترون و تولید اسپرم را در مردان تحت تأثیر قرار ‌‌‌‌می‌دهد. استرس‌‌‌های اکسیداتیو و گونه‌‌‌های اکسیژن فعال (ROS) یا رادیکال‌‌‌های آزاد اکسیژن در اثر عوامل محیطی یا عوامل داخلی در بدن تولید می‌شوند و ممکن است باعث اختلال در تولید اسپرم و ناباروری در مردان شوند.

ژن‌‌‌های آنتی‌اکسیدان، نقش مهمی‌‌در تولید اسپرم و عملکرد طبیعی اسپرم ایفا می‌‌کنند. اختلال ژنتیکی یا پلی‌مورفیسم عملکردی در این ژن‌ها باعث کاهش کیفیت اسپرم، الیگواسپرمی و غیره می شود که با افزایش خطر ناباروری در مردان همراه است. علت ناباروری مردان (سبک زندگی نادرست)

قرار گرفتن در معرض اشعه، مواد شیمیایی خاص و سموم

مواد شیمیایی و سموم از جمله عوامل خطرساز در باروری افراد می‌­باشند. حشره‌کش‌­ها، اشعه‌‌‌‌‌‌‌‌های یونیزان و غیریونیزان، دود تنباکو، الکل، ماریجوآنا و استروئیدها ازجمله‌ی این مواد پرخطر می‌­باشند. این مواد با تأثیر بر میزان هورمون­‌‌های مردانه مانند تستوسترون، بر سلامت فرد تأثیر گذاشته و سبب اختلال در باروری می­‌گردند. برخی مشاغل نیز مانند کار در رادیولوژی، کارخانه‌ی حلال‌های صنعتی‌شیمیایی، پالایشگاه، معدن سرب و غیره نیز ممکن است در باروری فرد اختلال ایجاد کنند.

این پایگاه اینترنتی امکان معرفی زوجین نابارور را به مراکز درمان ناباروری معتبر در سراسر کشور با شرایط بسیار مطلوب دارا میباشد که زوجین در صورت تمایل میتوانند با تماس با شماره ۰۳۴۳۲۴۷۲۲۸۸ جهت هماهنگی ارتباط برقرار نمایند.

نویسنده و مترجم: هنگامه کاظم‌ درویش

منابع: Medicalnewstodaystanford fertilityandgenetics nhs babycentre hopkinsmedicine medicalnewstoday mayoclin

لینک خارجی لینک داخلی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا