بارداری

فواید زایمان طبیعی

چندین قرن است که زنان به صورت طبیعی و از راه واژن، نوزاد خود را به دنیا می آورند. امروزه نیز بسیاری از تولدها به این صورت انجام می شوند. فواید زایمان طبیعی

این شیوه علی رغم تغییراتی که با فناوری های مدرن به وجود آمده، فواید بسیاری برای مادر و نوزاد دارد. 

تحقیقات علمی بسیاری در حال انجام هستند وکشف فواید بی شماری برای زایمان طبیعی که قبلا ناشناخته بودند ثابت می کند هنوز هم بهترین، طبیعی ترین، بدون مداخله ترین نوع زایمان، زایمان طبیعی است.

فواید زایمان طبیعی برای نوزاد

– جنین زمانی به صورت طبیعی به دنیا می آید که کاملا رسیده باشد. سزارین انتخابی، به صورت معمول یک یا دو هفته زودتر از زمان مورد انتظار انجام می شوند. اما بسیاری از نوزادان اگر به صورت طبیعی به دنیا بیایند معمولا در هفته های ۴۱ یا ۴۲ متولد می شوند. اگر هر گونه اشتباهی در تعیین سن حاملگی وجود داشته باشد و جنین به صورت سزارین متولد شود، در معرض خطر نارس بودن و مواجهه با مشکلات تنفسی ناشی از عدم تکامل ریه ها قرار دارد.

– نوزادان متولد شده از طریق زایمان طبیعی به طور قابل توجهی در معرض خطر کمتری برای مشکلات تنفسی قرار دارند. فشرده شدن قفسه سینه در طول زایمان باعث خروج مایع آمنیوتیک و آماده شدن ریه ها برای تنفس هوا می شود. در نوزادان متولد شده از طریق سزارین احتمال سندرم زجر تنفسی و آسم بالا است. فواید زایمان طبیعی

– مسیر زایمان، سیستم قلبی عروقی نوزاد را تحریک کرده و باعث تقویت جریان خون نوزاد هنگام تولد می شود. شواهدی وجود دارد که این روند منافعی در بلند مدت برای کودک خواهد داشت. مقایسه استخوان جمجمه جنین با لگن مادر تعیین می کند که می توان زایمان طبیعی یا سزارین انجام داد.

– نوزاد با عبور از مسیر واژن نسبت به باکتری ها محافظت می شود. این باکتری ها درون روده گسترش پیدا می کنند، و در حفظ تعادل سیستم ایمنی از کودکی تا بزرگسالی حیاتی هستند.

– عبور از کانال واژن باعث بهره بردن از فواید هورمون های «کاتکولامین» می شود، که درنتیجه آن نوزاد هنگام تولد بسیار هوشیار بوده و ارتباط بهتری با مادر خود خواهد داشت.

– به طور مشابه، اندورفین که هورمون احساس خوب است، طی زایمان طبیعی در جفت و بندناف یافت شده است. این هورمون باعث سازش نوزاد با محیط بیرون از رحم می شود.

– نوزادان متولد شده از کانال واژن علاقه بیشتری برای نمایش رفتارهای تغذیه با شیر مادر مانند مکیدن و ماساژ سینه مادر دارند و همچنین تغذیه با شیر مادر در ساعت اول تولد، فواید بی شماری برای نوزاد دارد. فواید زایمان طبیعی

– یک تحقیق انجام شده در اروپا نشان داد احتمال دیابت نوع ۱ در نوزادان متولد شده از طریق واژن نسبت به سزارین حدود ۲۰ درصد کمتر بود.

– روند زایمان طبیعی، نوزاد را برای مقابله با استرس بهتر از زایمان سزارین آماده می کند. سزارین باعث ترشح هورمون پاسخ به استرس می شود که باعث می شود همیشه نوزاد در برابر استرس ها پاسخ بیش از حد داشته باشد.

– اگر زایمان طبیعی بدون استفاده از هر گونه داروئی صورت گیرد نوزاد عوارض جانبی این داروها را نخواهد داشت. اما در سزارین نوزاد تحت تاثیر داروهای بیهوشی و بی حسی قرار دارد.

– ارتباط پوستی مادر و نوزاد پس از زایمان طبیعی بسیار آسان صورت می گیرد که فواید فیزیکی بسیاری شامل تکامل بهتر مغز، ارتباط بهتر مادر و نوزاد و موفقیت در شیردهی را به همراه دارد. فواید زایمان طبیعی

– نوزادان متولد شده از طریق زایمان طبیعی نیاز کمتری به مراجعه به بخش مراقبت های ویژه  پس از زایمان خواهند داشت.

فواید زایمان طبیعی برای مادر

– بهبودی سریع: بهبود مادر پس از زایمان طبیعی تقریبا فورا صورت می گیرد. به طور کلی مادر می تواند بایستد و از خود و نوزادش بدون کمک، مراقبت کند. طی چند روز می تواند کارهای روزمره خود را از سرگرفته و بدون ناراحتی انجام دهد.

نیاز کمتری به بستری در بیمارستان وجود دارد: اگر زایمان طبیعی در بیمارستان انجام شود، مادر می تواند خیلی سریع مرخص شود که این موضوع از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود.

– زایمان واژینال هزینه بسیار کمتری نسبت به زایمان سزارین دارد. فواید زایمان طبیعی

– پس از زایمان طبیعی مادر احساس روحی بهتر و موفقیت در کارش دارد.

– در زایمان طبیعی میزان مرگ و میر مادر نسبت به سزارین بسیار کمتر است.

– هیچ خطری در آینده به دلیل سابقه انجام زایمان طبیعی وجود ندارد.

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
question