هفته های بارداری

هفته سی و دوم بارداری

در این هفته قد فرزندتان به حدود ۴۳ سانتی‌متر رسیده و وزنی حدود ۱۷۰۰ گرم خواهد داشت. او به قدری بزرگ شده که تقریباً تمام رحم را اشغال کرده است و فضای کافی برای حرکات خود ندارد. او فقط می‌تواند غلت بزند و تکان‌های محکمی برای تغییر وضعیت خود داشته باشد. رشد ناخن‌های پا و دستش کامل شده‌اند. هفته سی و دوم بارداری

احتمال دارد از این هفته به بعد موهای نرم و کرکی جای خود را به موهای واقعی بدهند. از این هفته به بعد جنین سعی می‌کند با سر به سمت دهانه‌ی رحم برود تا برای انجام زایمان آماده شود که این امر ممکن است باعث تکرر ادرار به علت فشار به مثانه شود، اما تنگی نفس حاصل از فشار به دیافراگم را بهبود می‌بخشد.

اسکلت فرزندتان به طور کامل شکل گرفته است، اما استخوان‌هایش هنوز نرم و انعطاف‌پذیر هستند. پوست جنین‌تان نرم و شفاف است و همان‌طور که به جذب چربی ادامه می‌دهد از شفافیت آن کاسته می‌شود.

جنین شما از استراحت و جنب و جوش در این زمان لذت می‌برد و زمانی که چرت می‌زند، تقریباً ۲۰ تا ۴۰ دقیقه طول می‌کشد. دانشمندان ثابت کرده‌اند که جنین‌ها در این مرحله از بارداری خواب می‌بینند و الگوی خوابشان بسیار شبیه افراد بزرگسال می‌باشد.

زمانی که فرزندتان بیدار است تمام مهارت‌هایی که تاکنون فراگرفته و پس از به دنیا آمدن به آن‌ها نیاز دارد را تمرین می‌کند، مانند بلعیدن، تنفس و مکیدن.

آن‌ چه برای شما رخ می‌ دهد:

در این هفته رحم شما حدود ۱۲ سانتی‌متر بالاتر از ناف قابل لمس است و طول رحمتان به حدود ۳۲ سانتی‌متر می‌رسد. در این زمان که شکم شما بسیار بزرگ شده و کشیده می‌شود، دردهای پهلو را تجربه خواهید کرد. هفته سی و دوم بارداری

در طی بارداری حجم خون شما که شامل پلاسما و گلبول‌ های قرمز موجود در آن است حدود ۴۰ تا۵۰ درصد افزایش می‌یابد که به این منظور است:

تأمین نیازهای خودتان؛

تأمین نیازهای فرزندتان؛

جبران خونریزی حین زایمان.

به دلیل افزایش فشار درونی شکم امکان دارد سوزش معده را تجربه کنید که بهتر است برای رهایی از این مشکل تعداد وعده‌های غذایی را افزایش اما حجم‌شان را کاهش دهید.

همان‌طور که سر جنین به سمت دهانه‌ی خروجی رحم می‌رود، با پاهایش به دنده‌های شما فشار می‌آورد که سبب درد می‌شود و برای کاهش درد می‌توانید پشت خود را صاف نگه‌دارید تا فضای کافی برای فرزندتان برای تغییر وضعیت فراهم شود.

با بزرگ شدن سینه‌هایتان بهتر است از سوتین‌های مناسبی استفاده نمایید تا از افتادگی سینه‌ها جلوگیری کنید. شما در اواخر بارداری در هر هفته حدود ۵۰۰ گرم وزن اضافه خواهید کرد که تقریباً نیمی از آن مربوط به جنین است.

اگر بیشتر از این مقدار وزن اضافه کردید و علایمی مانند سردرد، تورم دست و پا، تاری دید و غیره داشتید سریعاً به پزشک مراجعه کنید. زیرا این علایم مسمومیت بارداری می‌ باشند و در صورت تأخیر در درمان باعث عواقب بسیار بدی خواهد شد.

برای کاهش ورم بدن از غذاهای با سدیم بالا (مهم‌ترین منبع دریافت سدیم نمك است، ولی به طور طبیعی در بعضی از مواد غذایی مثل گوشت‌ها و سبزیجات نیز موجود است.

غذاهای آماده و كنسرو شده مقدار زیادی نمك دارند و توصیه نمی‌شود از آن‌ها به مقدار زیاد استفاده کنید) نوشیدنی‌های کربناته مانند انواع نوشابه‌ها اجتناب کنید. هفته سی و دوم بارداری

این دردهای قبل از زایمان همانند گرم کردن قبل از ورزش، بدن را برای یک رخداد واقعی آماده می‌کنند و خانمی که قبلاً زایمان کرده نسبت به خانمی که اولین بارداری خود را سپری می‌کند زودتر و بسیار شدیدتر این دردها را تجربه می‌کند.

شما احساس می‌کنید رحم‌تان مانند سنگ سفت شده است که از قسمت بالای رحم شروع می‌شود و به قسمت‌های پایین‌تر گسترش می‌یابد و حدود ۱۵ تا ۳۰ ثانیه طول می‌کشد که در بعضی مواقع به دلیل شدت بالای درد امکان دارد بیشتر از ۲ دقیقه طول بکشد.

فعالیت‌ های هفته‌ سی و دوم بارداری:

شما بعد از تولد فرزندتان به قدری مشغله دارید که برای انجام امور منزل وقت کافی نخواهید داشت، بنابراین بهتر است از همین حالا از چند نفر از اعضای خانواده بخواهید که به شما کمک کنند و کارها را بین آن‌ها تقسیم نمایید.

به عنوان مثال برنامه‌ی گردش و رسیدگی به کارهای فرزند بزرگ‌تر خود را به کسی بسپارید. لیست خرید را به یک نفر دیگر بدهید و به همین ترتیب با توجه به الگوی زندگی خود تمامی کارها را با برنامه به شخص مورد نظر خود بسپارید.

اگر شاغل هستید بهتر است از همین حالا کارهای مربوط به مرخصی را انجام دهید. اگر شما هیچ مشکل خاصی در طول بارداری خود نداشتید حتماً ماهی یک بار به پزشک یا مامای خود جهت مراقبت‌ های بارداری مراجعه می‌کردید، اما در ۴ هفته‌ی آینده باید دو هفته یک بار مراجعه کنید و از آن پس باید مراجعه‌‌ی هفتگی داشته باشید تا زمان زایمان فرا برسد.

نگران نباشید:

به دلیل بزرگ شدن رحم در اواخر بارداری امکان دارد ناف شما به حالت برجسته و بیرون‌زده باشد، اما نگران نباشید. این روند طبیعی بوده و پس از زایمان به حالت قبل از بارداری برمی‌گردد.

در زمینه‌ی ترس هنگام زایمان تحقیقاتی در جهان صورت گرفته و نتایج نشان داده‌اند مادرانی که در هنگام درد زایمان توانسته‌اند بر ترس خود غلبه کنند، طول زمان زایمان کوتاه‌تر و نوزادان سالم‌تری داشتند.

بسیاری از زنان هنگام زایمان به میله‌های تخت خود چنگ می‌زنند، دندان‌هایشان را فشار می‌دهند و غیره. بهتر است بدانید زمانی که شما می‌ترسید در بدنتان هورمون آدرِنالین ترشح می‌شود که روند زایمان را کُند کرده و مانع از تولد نوزادتان می‌شود و امکان دارد به فرزندتان آسیبی وارد شود و بدنتان نتواند روند طبیعی زایمان را ادامه دهد. هفته سی و دوم بارداری

بایدها:

شما چطور دردهای کاذب را از دردهای واقعی زایمان تشخیص دهید؟

دردهای کاذب ویژگی‌ های زیر را دارند:

با تغییر وضعیت شما این دردها آرام می‌شوند (اگر دراز کشیده‌اید، بلند شوید و اگر نشسته‌اید، قدم بزنید)؛

این دردها با گذشت زمان پیشرفت نمی‌کنند و نامنظم هستند.

در این مواقع به توصیه‌ های زیر عمل کنید:

سعی کنید دوش آب گرم بگیرید تا احساس آرامش کنید؛

یک لیوان آب بنوشید زیرا کمبود آب در بدن هم می‌تواند باعث انقباض شود؛

یک لیوان شیر گرم بنوشید.

شما باید در تمام زمان‌ها به حرکت نوزادتان توجه کنید. چندین ساعت تعداد حرکات را بشمارید تا اگر زمان‌هایی که او خواب است و حرکت کمی دارد را تشخیص دهید.

اگر فکر می‌کنید حرکت فرزندتان کمتر از حد معمول (۸-۱۰ حرکت در یک ساعت) است به پزشک مراجعه کنید، زیرا امکان دارد برای بند ناف فرزندتان مشکلی پیش آمده و شاید نیاز باشد سونوگرافی انجام دهید.

البته نباید خیلی نگران این قضیه باشید، زیرا بیشتر مشکلات بند ناف هیچ آسیبی به فرزندتان وارد نمی‌کند.

برای نظافت و حمام رفتن دقت کافی داشته باشید تا تعادلتان در حمام به هم نخورد. شاید نیاز باشد یکی از اعضای خانواده حتماً در منزل حضور داشته باشند تا حواسش به شما باشد.

در هنگام بالارفتن از پله‌ها و راه رفتن به خصوص در فصل زمستان و روی برف باید احتیاط‌ های لازم را داشته باشید.

باید هر روز در برنامه‌ی غذایی خود منابع کلسیم را بگنجانید زیرا فرزندتان هر روز بیشتر از قبل برای محکم شدن استخوان‌هایش کلسیم طلب می‌کند. هفته سی و دوم بارداری

باید علایم خطر زایمان زودرس را بشناسید. مانند آبریزش، دردهایی مانند درد قاعدگی، خونریزی واژینال و احساس شل و سفت شدن رحم

نبایدها:

نباید برای بلند کردن اشیا از روی زمین هر چند که وزن کمی داشته باشند کمرتان را خم کنید، زیرا این کار باعث فشار به شکم شما می‌شود.

برای کاهش احساس سنگینی در معده نباید از غذاهای دیرهضم و پرچرب استفاده نمایید. نباید برای علایم حاصل از بارداری مانند کشیده شدن پوست شکم زیاد توجه کنید، این را بدانید که بیش از ۹۰ درصد خانم‌ها این نشانه را دارند در حقیقت نشانه‌ای از رشد فرزند زیبایتان می‌ باشد.

پیشنهاد ما برای شما:

سونوگرافی یک ابزار قابل اعتماد در دوران بارداری می‌باشد و پنجره‌ای به جهان شگفت‌انگیز درون رحم شماست.

اما این روند با وجود سونوگرافی ۳ بعدی و ۴ بعدی از محدوده‌ی مطب پزشک فراتر رفته است و بیشتر تبدیل به یک فروشگاه کنار خیابان شده است. آیا این روش که به درون شکم‌تان زیرزیرکی نگاه می‌کنید امن است؟

سازمان غذا و داروی آمریکا راجع به سونوگرافی‌هایی که برای تفریح خود انجام می‌دهید و هیچ دلیل پزشکی‌ای ندارد هشدار داده است.

زیرا دستگاه سونوگرافی سه‌بعدی نسبت به دستگاه سونوگرافی معمولی از انرژی بیشتری استفاده می‌کند و دمای درون رحم را بالا می‌ برد.

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم فقط در صورتی که پزشک‌تان صلاح دانست این نوع سونوگرافی را انجام دهید.

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
question