بیماری ها در بارداری

نکاتی برای کم کردن بیماری ‌های صبحگاهی در دوران بارداری

اغلب تهوع و استفراغ بارداری در ساعت های اولیه روز بروز می کند و گاهی اوقات در طول روز نیز ادامه می یابد. این حالت می تواند خفیف باشد که در این شرایط مادر باردار احساس حالت تهوع و استفراغ دارد. در بعضی از موارد این حالت به شدت ناخوشایند و شدید می باشد که به علت اختلالات متابولیکی ایجاد می شود. نکاتی برای کم کردن بیماری ‌های صبحگاهی در دوران بارداری

۸ نکته مهم برای کاهش علائم تهوع و استفراغ بارداری عبارتند از:

 

استراحت خانم باردار به اندازه کافی

در طی این دوران باید در طول شب خواب آرام و خوبی داشته باشید و حتی در صورت نیاز برای جلوگیری از تابیدن نور تا حد امکان از چشم بند استفاده نماید. همچنین، در هنگام خواب از یک بالش مناسب برای اعمال کمترین فشار به کمر و در نهایت معده استفاده نمایید.

گاهی اوقات چرت زدن در طول روز برای بهبود علائم تهوع و استفراغ بارداری کمک شایانی می کند.

به آرامی بلند شدن از رختخواب

پس از بیدار شدن از خواب،  برای بلند شدن از رختخواب عجله نکنید و به آرامی از جای خود بلند شوید.

کنترل رژیم غذایی

از خوردن غذاهای چرب، سرخ کردنی، تند و پر ادویه اجتناب نمایید و همچنین، مصرف مواد غذایی حاوی کافئین را نیز به حداقل برسانید.

مصرف میزان مناسبی از پروتئین

نوع غذای مصرفی در طول بارداری اهمیت زیادی دارد چراکه، مصرف میزان مناسبی از مواد غذایی سرشار از پروتئین سبب تعدیل حالت تهوع می گردد. در هنگام شب، قبل از رفتن به رختخواب سعی کنید وعده های غذاهای سرشار از پروتئین، برای تنظیم سطح قند خون مصرف کنید. نکاتی برای کم کردن بیماری ‌های صبحگاهی در دوران بارداری

مصرف اسنک های حاوی کره بادام زمینی و یا اسنک های حاوی پروتئین قبل ازخواب توصیه می شود چراکه، در صورت خالی ماندن معده در طول شب، اسید معده حالت تهوع را تشدید می کند. 

علاوه بر این، مصرف سیب، گلابی ، موز و یا هرگونه از مرکبات در صبحانه احساس خوبی را در خانم باردار ایجاد می کند. چراکه، میوه های حاوی پتاسیم از بروز تهوع و استفراغ بارداری پیشگیری می کند.

اگر چه سیب زمینی پخته شده از نظر طعم برای بعضی از افراد خوشایند نمی باشد ولی این مواد غذای بسیار مغذی می باشد و مصرف آن توصیه می شود. نکاتی برای کم کردن بیماری ‌های صبحگاهی در دوران بارداری

اجتناب از نگاه کردن طولانی مدت به صفحه مانیتور

فلشر نامحسوس صفحه مانیتور موجب ایجاد تهوع و استفراغ بارداری می شود. که در این شرایط استفاده از کامپیوتر توصیه نمی شود. در صورت استفاده از کامپیوتر شما باید صفحه نمایش را با فونت درشت و بزرگتر  تنظیم کنید و همچنین ، رنگ پس زمینه را  به رنگ قهوهای مایل به زرد و یا صورتی ملایم تنظیم نماید که در این شرایط فشار کمتری به چشم وارد می شود.

انجام فعالیت فیزیکی

بسیاری از مادران باردار به سختی فعالیت فیزیکی انجام می دهند . اما انجام فعالیت فیزیکی سبب بهبود علائم تهوع و استفراغ بارداری در خانم باردار می شود.

مصرف مایعات به اندازه کافی

مصرف آب برای سلامتی هر فردی به خصوص برای خانم های باردار در دوران بارداری حیاتی می باشد.  بعضی از خانمهای باردار، ۸ لیوان آبی که هر روز توصیه شده است را نمی توانند مصرف کنند که این امر باعث تشدید حالت تهوع در خانم باردار می شود.

در خانم های بارداری که به سختی آب مصرف می کنند مصرف سرکه سیب و عسل توصیه می شود و همچنین، مکیدن تکه های یخ و آبمیوه نیز بسیار موثر می باشد. نکاتی برای کم کردن بیماری ‌های صبحگاهی در دوران بارداری

زنجبیل

از زمان گذشته، زنجبیل به عنوان یک تسکین دهنده معده مورد استفاده قرار گرفته است و مطالعات نشان داده است که از بین برنده علائم تهوع نیز می باشد. نکاتی برای کم کردن بیماری ‌های صبحگاهی در دوران بارداری

مصرف جرعه جرعه آب زنجبیل سرد و یا اضافه کردن یک تکه از زنجبیل خام به آب یا چای برای تسکین معده موثر می باشد. همچنین، مصرف اسنک های مانند شیرینی زنجبیلی، کوکی ها حاوی زنجبیل همه به طور موثر از ایجاد حالت تهوع جلوگیری می کند.

منبع: مام

لینک خارجی لینک داخلی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
question